מעקבים

מעקביםאחת הפעולות הנפוצות בקרב משרדי חקירות פרטיות היא ביצוע עבודת מעקבים. הצורך בפעולת מעקבים נובע בשל סיבות מגוונות, למשל, פעולות הונאה, הונאה של גופים רשמיים כגון המוסד לביטוח לאומי, חברות ביטוח ואחד מסוגי המעקבים הנפוצים הוא אחר בן זוג החשוד בבגידה וניהול מערכת יחסים מחוץ לנישואין. משרדי חקירות פרטיות עוסקים לא רק בתחום מעקבים אלא בעוד כמה נושאים ביניהם ניתן להזכיר – חקירות בגידה בשל חשד בבגידה, ביצוע מעקבים ,מודיעין עסקי, חקירות כלכליות, מודיעין תחרותי ועוד הנעשים עלי די בלש פרטי מיומן ובעל ניסיון מוכח בשטח.

מהם מעקבים ?

אחד התפקידים העיקריים והמשמעותיים של חוקר פרטי, הינם מעקבים. מעקבים מהווים חלק אינטגראלי להרבה מאוד חקירות והם נחשבים למעשה לגורם המשלים את החקירה. מעקבים נערכים לרוב במקרים של מעשי הונאה, בגידת בן זוג, ועל מנת לאסוף ראיות ואינפורמציה בין אם היא עסקית או בין אם קשורה לנושא אחר. בלש פרטי העוסק במעקבים, חייב להיות מומחה בתחום זה , על מנת שיוכל בין היתר לבצע מעקבים מורכבים באמצעות ציוד טכני משוכלל ומתקדם ובעזרת מצלמות סמויות. לפני ביצוע מעקבים, רצוי להתייעץ עם משרד חקירות פרטיות באשר לנחיצות מעקבים והאם הם באמת הכרחיים על מנת לאסוף ראיות. על הלקוח לאסוף מידע ונתונים ועל פיהם להחליט האם הוא מעוניין בסופו של דבר במעקב. באמצעות מעקבים ופעילות בשטח ניתן לאסוף ראיות איכותיות ומהימנות אשר יוכלו בסופו של דבר לשמש את הלקוח בבית משפט או לכל מטרה אחרת. חוקרים פרטיים אמינים, אינם מסתפקים אך ורק במעקבים, אלא לצורך החקירה אוספים נתונים בשיטות שונות ועורכים חקירה מקדימה. לאחר סיום עבודת החקירה המקדימה, אוסף החוקר את הפרטים והנתונים הנמצאים בידיו לכדי תמונה כוללת, ובונה תוכנית מעקב.

מעקבים , כיצד הם נעשים?

מעקבים יסודיים חייבים להתייחס לפרמטרים השונים הקשור לחייו ודרך התנהלותו של האדם אחריו מתבצע מעקב: המיקום בו הוא נמצא, כולל מקום מגורים, כתובת מקום העבודה וסביבתו הכוללת, בדיקת אורח חייו ,כיצד הוא מנייד עצמו, האם באמצעות רכב פרטי, אופנוע, תחבורה ציבורית, הליכה רגלית או שילוב ביניהם, חוקר פרטי חייב לבדוק האם לאותו אדם אחריו הוא עוקב יש ניסיון כבר עם מעקבים, מה שעלול להפוך את המעקב למורכב יותר, לרוב, משרדי חקירות אינם שולחים עוקב אחד, אלא לפחות שניים. בסופו של תהליך החוקר הפרטי בונה תוכנית פעולה מפורטת בה הוא משלב עוקבים, ציוד טכני מתאים, מצלמות סמויות כמה רכבים ועוד אמצעים לכלל פעולה יסודית ואפקטיבית.

לאחר סיום עבודת מעקבים, מקבל הלקוח לידו דו"ח מפורט הכולל את הממצאים, תיעוד מצולם וכל דבר אחר הנדרש לשם ביסוס הראיות.